czwartek, 6 stycznia 2011

Królowie przeklęci. Tom 1. Król z żelaza - Maurice Druon

"Papieżu Klemensie!... Rycerzu Wilhelmie!... Królu Filipie!... Przeklinam was! Przeklinam was! Niech wasze rody będą przeklęte aż do trzynastego pokolenia!..."
18 marca 1314 roku Jakub de Molay, wielki mistrz templariuszy, konając na stosie, rzucił klątwę na swoich prześladowców. Czy ziści się jego złowieszcza przepowiednia? Czy przekleństwo uderzy w niezłomnego Filipa Pięknego, zwanego królem z żelaza? Jaką cenę zapłaci Francja za zburzenie potęgi Zakonu Rycerzy Świątyni?
Maurice Druon na podstawie suchych wzmianek kronikarzy odmalował niezwykle barwny i dramatyczny obraz czternastowiecznej Francji. Dworskie intrygi, burzliwe namiętności, ludzkie dramaty są tłem dla ponadczasowej opowieści o władzy, żądzy i zemście.

Nie jestem znawcą historii, nigdy tego nie ukrywałam. Dla mnie historia czy fantastyka to w zasadzie jedno. Czasem chciałabym znać historię i umieć odróżnić fikcję literacką od prawdy. No cóż... jestem historio odporna i już. Z drugiej strony kto tam ma pewność jak to dawniej faktycznie było ile w historii jest bajek i mitów. W każdym razie prawda czy mit... książka mi się podobała. Ciekawa opowieść. Pięknie wydana, niewielka i poręczna... ze zbyt małą czcionką niestety (mam wrażenie, że przy niej pogorszył mi się wzrok - po długim weekendzie biegnę do okulisty). Zamierzam oczywiście przeczytać kolejny tom. Lubię piękne opowieści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...