niedziela, 1 listopada 2009

Chmara wróbli - Takashi Matsuoka

Epicka opowieść samurajska z wątkiem miłosnym, nawiązująca klimatem do słynnego Shoguna Jamesa Clavella. Ukazuje dziewiętnastowieczną Japonię, świat samurajów, gejsz, zabójców ninja i mistrzów Zen. Prawa do książki nabyła wytwórnia Universal za milion dolarów.

Rok 1861. Do portu Edo przybywa troje amerykańskich misjonarzy z sekty Prawdziwego Słowa, a wśród nich były rewolwerowiec, Matthew Stark. Ich gospodarzem jest potężny książę Genji. Niechętny cudzoziemcom szef tajnej policji, Okamichi, planuje zamach na Genjiego, licząc na to, że śmierć młodego księcia osłabi prozachodnie stronnictwo w radzie dworskiej. Do wykonania wyroku zostaje wyznaczona piękna gejsza, Heiko, potajemnie wychowana przez ninja. Przeczuwając niebezpieczeństwo, Genji wraz ze swoimi gośćmi ucieka ze stolicy. Przez zaśnieżone góry i wrogą prowincję przedziera się do odległej fortecy, nazywanej Chmarą Wróbli. Dręczą go wizje świata, w którym nie będzie już miejsca dla samurajów..
.

Piękna książka. Lubię takie. Szkoda mi tylko, że czytałam ją w niezbyt dobrym czasie na czytanie... w normalnych warunkach byłaby pewnie dużo lepsza. Jestem pewna, że mogę ją polecić z czystym sumieniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...