środa, 26 marca 2008

Chłopiec z latawcem - Khaled Hosseini

Amir jest synem prominentnego biznesmena z Kabulu, Hassan - synem jego służącego. Obu chłopców łączy wielka przyjaźń - aż do dnia gdy Amir popełnia podłość...

Tego dnia ich drogi się rozchodzą, lecz wspomnienie o przyjacielu, którego zawiódł, nie opuści Amira przez następne lata. Czas spędzony z dala od Afganistanu - studia w Kalifornii, małżeństwo, sukces literacki - nie zatrze wstydu i poczucia winy. Nie uciszy wyrzutów sumienia.
Niespodziewany telefon wzywający do Peszawaru jest jak głos z przeszłości, od której nie można uciec. A przecież Amir zawsze wiedział, że kiedyś będzie musiał wrócić do kraju dzieciństwa, by odnaleźć jedyną rzecz, jakiej nie znalazł w swoim nowym świecie: nadzieję na odkupienie. Na zmazanie grzechu tchórzostwa i zdrady. Na wybaczenie samemu sobie.
Tłem tej głęboko poruszającej opowieści jest dramatyczna historia Afganistanu, od upadku monarchii do talibańskiego reżimu. Powieść Khaleda Hosseiniego - afgańskiego pisarza mieszkającego w USA - jest największą światową sensacją wydawniczą ostatnich lat. Przełożona na 42 języki i sprzedana w 8 milionach egzemplarzy od 2005 roku nieustannie króluje na międzynarodowych listach bestsellerów. Przez 50 tygodni zajmowała na nich 1 miejsce. W 2007 roku zekranizował ją Marc Forster, twórca Marzyciela i nagrodzonego Oscarem Czekając na wyrok. (Z okładki)

O tej książce wiele już napisano i powiedziano... wiele ciepłych słów i zachwytów, dlatego bez wahania i ja po nią sięgnęłam w ramach wyzwania 6 kontynentów. Historia Amira i Hassana przeszywa do szpiku. Wciąga i pochłania. Gdy już zaczniesz to musisz przeczytać do końca. Bez znaczenia jest godzina, pora dnia i to czy rano idziesz do pracy.

To piękna książka, piękna i straszna... stawia do pionu, przypomina co w życiu najważniejsze... lektura obowiązkowa!

2 komentarze:

 1. mbmm
  2008/03/26 17:50:38
  Przymierzam sie do tej książki - czekam aż pojawi się w mojej bibliotece:)

  OdpowiedzUsuń
 2. jolad6
  2008/03/27 13:13:48
  Czuję sie zobowiązana do przeczytania, tym bardziej ,że przeczytałam kilka książek o Afganistanie. To niezwykle ciekawy raj i mentalnosć ludzka

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...