poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Szepty zmarłych - Simon Beckett


David Hunter, który wie o śmierci wszystko - w niespełna rok po kolejnym śledztwie, którego omal nie przypłacił życiem - wraca tam, gdzie uczył się zawodu. Tam, gdzie "wszędzie wokoło leżały ludzkie ciała w różnym stadium rozkładu", a "wielkie czarne litery na bramie informowały, że to Ośrodek Badań Antropologicznych, lepiej znany pod inną, mniej urzędową nazwą. Trupia Farma''.
Tam na prośbę swego mentora rozpoczyna dochodzenie w sprawie makabrycznego morderstwa. Dochodzenie, w którym będzie musiał wysłuchać najbardziej przerażających szeptów zmarłych. W miejscu jeszcze straszliwszym i bardziej nieludzkim niż Trupia Farma.

No łał... niezłe... niezłe.
I obrzydliwe!
Chyba pewnych rzeczy o tym co dzieje się z ciałem po śmierci wolałabym nie wiedzieć. Niestety nie dało się zatrzymać... musiałam czytać dalej... i już wiem.
Beckett trzyma poziom. Serdecznie polecam osobom o mocnych nerwach. Po małej przerwie zabieram się za część czwartą.

sobota, 28 kwietnia 2012

Stosik 53

I znowu kod z Selkara plus mała dopłata.
W tym stosie trzy książki to prezent urodzinowy dla męża.


czwartek, 19 kwietnia 2012

Nie jestem seryjnym mordercą - Dan Wells


Miasteczkiem Clayton wstrząsa seria tajemniczych morderstw. To moja obsesja. Muszę się dowiedzieć, kto zabija.
Mój terapeuta twierdzi, że sam mam cechy seryjnego mordercy. 95% procent seryjnych morderców w dzieciństwie unikało ludzi, podpalało i dręczyło zwierzęta, ale to przecież nie oznacza, że każde pokręcone dziecko wyrasta na zabójcę, prawda?
John Cleaver, lat 15, diagnoza: antyspołeczne zaburzenia osobowości/ obsesyjnie zainteresowany seryjnymi mordercami/ może być niebezpieczny.
Nie jestem seryjnym mordercą. Ale mógłbym nim być.

Lubię Dextera... więc się skusiłam. Najpierw przeczytał ją mój mąż. Był zachwycony. Od razu przeczytał część drugą. Twierdzi, że to jedna z lepszych książek, które ostatnio czytał. Więc spróbowałam i ja. Dziwnie mi było na początku. Spodziewałam się kryminału. A to wcale kryminał nie jest. Nadal nie wiem co to jest... ale czytało się dobrze... z przyjemnością. Zamierzam przeczytać cześć drugą. Pan Potwór czeka!

środa, 18 kwietnia 2012

Zamek z piasku, który runął - Stieg Larsson

Trzecia cześć serii Millenium.

Trzecia i ostatnia część serii Millennium zaczyna się w miejscu, w którym kończy się "Dziewczyna, która igrała z ogniem". Lisbeth Salander przeżywa próbę pogrzebania jej żywcem. Ale jej kłopoty na tym się nie kończą. Mikael Blomkvist sięga w skrywaną przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Pisze ważny tekst, który ma oczyścić nazwisko Lisbeth Salander i wywołać trzęsienie ziemi w rządzie, służbach bezpieczeństwa i całym kraju. Lisbeth Salander w końcu ma szansę pogodzić się z własną przeszłością. 


Długo zwlekałam z przeczytaniem ostatniej części Millenium. Trochę dlatego, że poprzednie dwie bardzo mi się podobały i chciałam mieć coś jeszcze przed sobą. Trochę dlatego, że nie miałam czasu... długo... bo budowałam dom... bo otwierałam sklep... obiecałam sobie przeczytać ją na tarasie w nowym domu. Taras mam już ponad rok... a czasu nadal brak. Trafiłam na wydanie audio... i postanowiłam wysłuchać. Trochę teraz żałuję, że nie przeczytałam tego od razu idąc za ciosem... było minęło.
Oczywiście świetna! Wciągająca! To wiadomo. Cała trylogia ma w sobie coś co ciągnie... wciąga... mimo, że pozornie nic się nie dzieje (czasami) to jednak książka nie pozwala o sobie zapomnieć i ciągle ma się ochotę wrócić do czytania.
Jeśli ktoś jeszcze nie czytał... w co wątpię... to serdecznie namawiam. Polecam!
Jeszcze lektor (Krzysztof Gosztyła)... w sumie fajny... chropawy... męski głos... czasem śmieszny... fajnie przeklina ;) Słuchało się z wielką przyjemnością.

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Ptysie ze Sklepiku z niespodzianką
Natchło mnie!
Po przeczytaniu Sklepiku z niespodzianką cały czas chodziły za mną ptysie i gorąca czekolada. Dzisiaj nie wytrzymałam. Upiekłam ptysie wg przepisu z książki. Tylko krem do karpatki zrobiłam wg własnego przepisu. To moje pierwsze ptysie w życiu.
Chyba trochę zbyt krótko je suszyłam w piekarniku i troszkę sklapciały. Nie odbiera im to jednak smaku.
Są pyszne! 
A książka chyba musi trafić na moją półkę z książkami kucharskimi. Jest tam jeszcze kilka przepisów, które zamierzam spróbować.

niedziela, 15 kwietnia 2012

Świt Zmierzchu. Czarne Kamienie - księga IX - Anne Bishop

Świt Zmierzchu to podobnie jak Serce Kaeleer zbiór czterech opowiadań uzupełniających naszą wiedzę o zdarzenia, które rozgrywają się na kartach poszczególnych tomów sagi Czarnych Kamieni. Dowiemy się między innymi, w jaki sposób Surreal i Rainier poradzili sobie z traumą po tym, jak zostali podstępem uwięzieni w Domu Strachów, jaki los spotkał Falonara ? niewiernego kochanka Surreal (którego postać zaznaczały dotąd jedynie niejasne aluzje), poznamy tragiczny finał romansu Saetana z Sylvią, a także zaskakującą przyszłość Daemona w czasach, kiedy i Czarownica, i Wielki Lord Piekła odeszli, zmieniając się w szepty w Ciemności.

To ostatnia część. Wielka szkoda. Bardzo lubię tą serię. Mimo, że nie lubię opowiadań... tym razem były świetnym uzupełnieniem wcześniejszych opowieści. Mam poczucie, że teraz nie ma już na co czekać... będę tęsknić :)
Kilka razy już spróbowałam i sprawdziła się jako pierwsza lektura fantastyczna dla osób, które fantastyki nie czytają i nie lubią... Powoduje, że fantastyka staje się bliska i ciekawa.
Wszystkich niezdecydowanych serdecznie zachęcam do rozpoczęcia przygody z tą serią.
Tymczasem ja idę sobie popłakać...

sobota, 14 kwietnia 2012

W grobie - Jeaniene Frost

Trzecia część cyklu Nocna Łowczyni.


To powinien być najlepszy czas w życiu półwampirzycy Cat Crawfield. Ze swoim nieumarłym kochankiem Bonesem u boku z powodzeniem chroni śmiertelników przed złymi nieumarłymi. Jednakże, chociaż Cat używa kolejnych przebrań, żeby zachować swoją prawdziwą tożsamość w tajemnicy przed zuchwałymi krwiopijcami, zostaje w końcu zdemaskowana, a to naraża ją na straszliwe niebezpieczeństwo.


Jakby tego było mało, dawna znajoma Bonesa z determinacją usiłuje pogrzebać go raz na zawsze. Schwytana w sieć mściwej wampirzycy, ale zdecydowana pomóc Bonesowi, który stara się nie dopuścić do użycia śmiertelnie groźnej magii, Cat pozna prawdziwe znaczenie określenia ,,zła krew". I nie pomogą jej sztuczki, których się nauczyła jako agentka specjalna. Będzie musiała zdać się na swoje wrodzone instynkty, żeby uratować siebie i Bonesa od losu gorszego niż śmierć.

Trzecia część trzyma poziom. Świetna zabawa. Mam nadzieję, że Pani Frost nadal pisze i nie będziemy musieli długo czekać na kolejne jej książki. Przypominam, książka nie dla dzieci... dla dorosłych jak najbardziej. Polecam!

piątek, 13 kwietnia 2012

Sklepik z Niespodzianką Bogusia - Katarzyna Michalak

Nie wiem, dlaczego mój wybór padł na to miasteczko. Może spowodowała to sympatyczna nazwa - Pogodna - miejscowości między Kołobrzegiem a Koszalinem, przez którą dziwnym trafem przejeżdżałam? A kto nie chciałby mieszkać w Pogodnej? Może mały, zadbany ryneczek, otoczony przedwojennymi kamieniczkami, a może czarny kot na parapecie okna jednej z nich, okna, w którym widniała odręcznie napisana tabliczka "Do wynajęcia - wiadomość w spożywczym" - sprawiły, że zaparkowałam wynajętego golfa pod kamieniczką, trzasnęłam dziarsko drzwiami i udałam się do wskazanego sklepu dopytać o warunki najmu.

Szukałam lekkiej i przyjemnej lektury. Książki Pani Michalak to w zasadzie pewnik. Świetnie i szybko się czyta. Coś mi jednak tym razem nie pasowało. Opowieść miejscami zbyt pobieżna... miejscami zbyt drobiazgowa. Nie dało się w pełni zaangażować. No i jak na lekką lekturę zupełnie nie potrzebnie moim zdaniem są te wstawki o krzywdzonych zwierzętach. Ja wiem, że to ważne tematy. Wiem, że chowam głowę w piasek. Ale nie potrzebuję tego w chwili gdy szukam lekkiej lektury i oderwania od tego pokręconego świata.
Podsumowując... książka jest niezła i bawiłam się prawie dobrze. Na szczęście sceptyków nie przekonam... fanów nie zniechęcę... Czekam na kolejną  książkę Katarzyny Michalak.

środa, 11 kwietnia 2012

Kosogłos - Suzanne Collins


Trzecia część trylogii "Igrzyska śmierci".

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi. 

Trzecia część wydaje mi się najlepsza. Jednak po wysłuchaniu trzech części jedna po drugiej... bez przerw, z łatwością przychodzi mi traktowanie tej trylogii jak jedną całość.
Tak więc całość jest naprawdę niezła. Wciągająca, porywająca. Nie mogłam się oderwać od słuchawek. Na szczęście sporo czasu spędziłam w samochodzie więc mogłam słuchać do woli. Bardzo dobrze, że Kalio akurat teraz natchnęła mnie do powrotu do słuchania. Spędziłam kilkanaście bardzo ciekawych godzin... z głosem Dereszowskiej. Lubię jak czyta. Czasem troszkę za bardzo przeżywa... ale zupełnie mi to nie przeszkadza... też pewnie została wciągnięta w opowieść ;)
Szczerze polecam.

wtorek, 10 kwietnia 2012

Powrót do Poziomki - Katarzyna Michalak


Zaskakujące zwroty akcji, ogromna ilość wzruszeń i dobrej energii - to w skrócie najnowsza książka Katarzyny Michalak!
Wszyscy którzy stęsknili się za pozytywnie zakręconą Ewą i jej przyjaciółmi będą mogli ją odwiedzić w Poziomce - uroczym domku, który nie dał o sobie zapomnieć. Ewa cieszy się z wymarzonego domu, kochającej rodziny i właśnie rozpoczyna pracę nad własną książką. Jednak pełnia szczęścia nie potrwa długo - jej ukochany Witold po otrzymaniu propozycji zawodowej musi wyjechać na kilka miesięcy do Korei. Ewa żeby zapomnieć o samotności wraca do pracy w wydawnictwie, oddając swoje maleństwo w ręce troskliwej opiekunki Jasi (która zaskoczy ją wielokrotnie) i do przekomarzania się z Andrzejem.
Czyżby dalej się w nim podkochiwała? Jedno jest pewne -Ewa wpakuje się w mnóstwo tarapatów i przydarzy się jej wiele zabawnych pomyłek. Nawet z powodu zazdrości o swojego męża znajdzie się w Indiach! Na szczęście z opresji wyratuję ją TA Michalak (to prezent dla wszystkich , którym spodobał się udział Autorki we własnej osobie w poprzedniej części przygód Ewy).


Świetna jak zwykle :). A jednak się nie spodziewałam. Zapomniałam, że to takie fajne!
Ciepło, miło, z szaleństwem i niespodziankami. Idealnie. Polecam.

sobota, 7 kwietnia 2012

Święta

No to Święta czas zacząć.
Wszystko mam gotowe. Tylko obrus idę wyprasować. Muszę zrobić miejsce na stole więc zamykam zaraz komputer i wynoszę na górę. Zamierzam odpalić go dopiero we wtorek. Tak więc życzę Wam wszystkiego dobrego. Odpocznijcie od pracy, komputerów, telewizorów.
Zostaję z książkami... papierowymi i w słuchawkach.
Do wtorku!

W pierścieniu ognia - Suzanne Collins

Część druga trylogii Igrzyska Śmieci.

Głodowe Igrzyska wbrew przewidywaniom wygrywa szesnastoletnia Katniss. Wraz z nią po raz pierwszy w dziejach Kapitolu wygrywa je także drugi trybut - Peeta Mellark, z którym Katniss stanowiła na arenie parę. Po powrocie do Dwunastego Dystryktu sprawy się komplikują - postawa Katniss podczas igrzysk bardzo nie spodobała się władzom. Komplikuje się także jej życie osobiste - Katniss niełatwo się teraz rozeznać we własnych uczuciach. Polubiła Peetę, ale przecież jest jeszcze Gale - bliski przyjaciel i towarzysz wypraw do lasu na nielegalne powołania.

Świąteczne przygotowania to świetny czas na słuchanie. Wysłuchałam więc w mgnieniu oka. Teraz leci część trzecia.

niedziela, 1 kwietnia 2012

Igrzyska śmierci - Suzanne Collins


Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie... Jest to nowe wydanie w okładce z akcentem filmowym zbiegające się z ekranizacją I części trylogii.

Lubię jak Dereszowska czyta. Wysłuchałam książki nie wiem kiedy. Bardzo dużo czasu spędzam na żmudnej pracy przy komputerze. Więc słuchanie to świetna sprawa. Nie wiem dlaczego zapomniałam o tej opcji. Przypomniałam sobie dzięki Kalio. I bardzo dobrze! Tyle dni zmarnowanych gdy czas na czytanie znajduję tylko chwilę przed snem.
Sama opowieść świetna. Nic dziwnego, że film to taki sukces kasowy. Sama chętnie się wybiorę do kina.
Teraz czytam/słucham części drugiej.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...