wtorek, 30 marca 2010

Stosik 11

Druga tura po ostatnim szaleństwie... Kolejnym zakupom mówię STANOWCZE NIE! Zwyczajnie nie mogę! Koniec kropka!

wtorek, 23 marca 2010

Pan Ibrahim i kwiaty Koranu - Eric-Emmanuel Schmitt

Kiedy mały Momo podkrada smakołyki w sklepie pana Ibrahima, nawet nie podejrzewa, że stary Arab, który tak naprawdę wcale nie jest Arabem, stanie się wkrótce jego przyjacielem i duchowym przewodnikiem.

Siła przypowieści Schmitta tkwi w prostym, choć nie dla wszystkich oczywistym przesłaniu: nie jesteś skazany na swój los, możesz świadomie wpływać na swoje życie. To, czy jesteś szczęśliwy, zależy przede wszystkim od ciebie.

Świetna.

Małe zbrodnie małżeńskie - Eric-Emmanuel Schmitt

„Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą”. Małe zbrodnie małżeńskie to przewrotna, zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi. Co zostało między nimi po 15 latach małżeństwa? Schmittowi udała się nie lada sztuka: napisał dramat, który czyta się jak najbardziej wciągającą powieść.

Doskonała. Pierwsza książka Schmitta, którą przeczytałam.

Kiedy byłem dziełem sztuki - Eric-Emmanuel Schmitt

Zdesperowany bohater na skraju samobójstwa podpisuje iście faustowski pakt ze spotkanym przypadkowo artystą. Odda się w jego ręce, w zamian za co odzyska sens życia. Jako żywa rzeźba staje się sławny i podziwiany. Traci tylko jedno – wolność. Gdzie kończy się sztuka, a zaczyna manipulacja? Co stanowi o naszej wyjątkowości? Jak zwykle u Schmitta, ważne pytania podane lekko i z przymrużeniem oka.

Niezwykła. Przeczytana w 2007 roku.

Tai-Pan - James Clavell

Na przekór przeciwnościom losu dwie handlowe potęgi rywalizują ze sobą o władzę nad brytyjską kolonią w Hongkongu i monopol na handel z Chinami. Dwóch kupców-żeglarzy i jednocześnie śmiertelnych wrogów, Dirk Struan zwany Tai-Panem, głowa spółki handlowej Noble House oraz Tyler Brock, właściciel spółki Brock i Synowie walczą o dominację nie przebierając w środkach.

Świetne.

Shogun - James Clavell

Przełom wieku XVI i XVII w Japonii jet także przełomowy dla jej historii. To czas zwieńczenia zjednoczenia Japonii, rozpoczęty przez Odę Nobunagę a kontynuowany przez Toyotomi Hideyoshiego. Angielski pilot John Blackthorne wraz z holenderską ekspedycją handlową przybywa w 1600 r. do wybrzeży Japonii. Tam początkowo zostaje pojmany, by następnie stać się samurajem i zaufanym doradcą miejscowego daimyo Toranagi. Na przeszło tysiącu stron Clavell kreśli, od wiosny do jesieni, historię tego przełomowego dla dziejów Japonii roku. Na tle autentycznych zdarzeń przedstawia losy pojedynczych postaci - od Anglika pałającego zakazaną miłością do Mariko-san, poprzez kolejnych samurajów z Toranagą na czele, na Europejczykach w równej mierze wplątanych w skomplikowane intrygi skończywszy. Jak należy od tego akurat autora oczekiwać, realia historyczne są tu przedstawione bardzo wiernie.

Świetne.

niedziela, 21 marca 2010

Noble House - James Clavell

Hongkong, rok 1963. Ian Dunross, potentat finansowy, każdą chwilę życia poświęca na powiększanie swojego imperium. A musi się zmagać nie tylko z wywiadem sowieckim, służbą bezpieczeństwa komunistycznych Chin, nacjonalistami tajwańskimi czy lekko zdziwaczałymi przedstawicielami brytyjskiej Partii Pracy, ale także z żywiołami nękającymi enklawę bogactwa, pożarami, trzęsieniami ziemi.

Ponieważ akcja tej megapowieści rozgrywa się zaledwie w tydzień, zwraca uwagę niespotykane tempo akcji, bardzo sprytne i błyskotliwe przeplatanie się wątków: szpiegowskiego, miłosnego, świata wielkiego biznesu, oraz spojrzenie okiem Europejczyka na odległy nam kulturowo świat Państwa Środka.

Świetna.

Gai-Jin - James Clavell

Akcja książki rozgrywa się w Japonii roku 1862, dwieście sześdziesiąt lat po wydarzeniach opisywanych w Shogunie, a jej bohaterami są Malcolm Struan, gai-jin, wnuk Dirka Struana, założyciela Noble House, największej brytyjskiej firmy handlowej w krajach Orientu, oraz Toranga Yoshi, potomek pierwszego shoguna w prostej linii. Niezadowoleni z władzy shogunatu samuraje tworzą tajne sprzysiężenie shishich, które dąży do przywrócenia władzy cesarza i wypędzenia cudzoziemców z Japonii. W obliczu słabości panującego shoguna jedynie Yoshi jest w stanie im się przeciwstawić.

Czytałam wszystko Clavella. Nie pamiętam już teraz co było czego kontynuacją... czy początkiem... pamiętam ogólne wrażenie po całości. REWELACJA!

Król szczurów - James Clavell

Rok 1945. W japońskim więzieniu koło Singapuru przebywa kilkanaście tysięcy alianckich jeńców wojennych. Amerykański kapral nazywany przez współwięźniów Królem jako jedyny nie akceptuje twardych realiów obozowego życia, starając się żyć jak człowiek wolny. Nie brakuje mu niczego. Znienawidzony przez towarzyszy niedoli, dzięki osobistemu sprytowi, inteligencji i odwadze wykorzystuje każdą sposobność, by powiększyć zakres swojej władzy nad własnymi oficerami, jak też ich japońskimi ciemiężycielami.

Rewelacja!

Egipcjanin Sinuhe - Mika Waltari

Najsłynniejsza powieść historyczna Walteriego; barwny, ale całkowicie wierny prawdzie historycznej obraz czasów rewolucji religijnej i społecznej faraona Amenofisa IV (Echnatona), opisanej w pamiętniku egipskiego lekarza. Sinuhe, jako królewski trepanator związana z najwybitniejszymi osobistościami epoki, zostaje wmieszany w ówczesne wydarzenia i intrygi. Ciesząc się bezgranicznym zaufaniem „władcy Nilu”, przemierza w misji Syrię, Babilonię, Kretę i kraj Hatti, przezywa wojny i prześladowania, kocha i nienawidzi, by wreszcie u schyłku życia poznać straszliwą tajemnicę związaną ze swymi narodzinami i odkryć własne przeznaczenie, które nie mogło się wypełnić skutkiem przedziwnych zrządzeń losu.

Czytała dawno, dawno temu. Świetna.

Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin - Jung Chang

Przejmująca autobiograficzna saga, której bohaterkami są przedstawicielki trzech pokoleń rodziny Chang. Tłem akcji są przemiany zachodzące w Chinach w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat: od schyłku cesarstwa chińskiego, okres japońskiej okupacji, poprzez rządy Mao i rewolucję kulturalną do masakry na placu Wschodzącego Słońca. Jest to spojrzenie od wewnątrz na proces tworzenia się współczesnych Chin, przez pryzmat losów kochającej się rodziny, której ostoją były zawsze kobiety, nasycona ciepłem opowieść o niezwykłej odwadze i wytrwałości w obliczu wojny, totalitaryzmu, atmosfery represji i tortur, osobistych tragedii.
Książka doczekała się milionowych nakładów na całym świecie; na jej kanwie powstał sześcioodcinkowy serial telewizji BBC.

Czytałam daawno temu. Pamiętam, że bardzo mi się podobała. Bardzo.

Ostatni akord - Erich Segal

Kiedy postrzelony przez partyzantów Matthew, długo nie odzyskując przytomności, przebywał w szpitalu, Silvia tajemniczo zniknęła z jego życia; wkrótce potem dowiedział się, że poślubiła włoskiego przemysłowca. Minęło wiele czasu, zanim odzyskał równowagę psychiczną, ułożył sobie na nowo życie. Teraz jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie leczenia raka. Pojawienie się Silvii, która niespodziewanie prosi go o pomoc, burzy jego spokój. Silvia jest śmiertelnie chora - ma nieoperowalny nowotwór mózgu. Czy Matthew zdoła ocalić swą dawną ukochaną? Czy los da obojgu jeszcze jedną szansę na wspólne szczęście?

Świetna.

Opowieść Olivera - Erich Segal

Minęły dwa lata od śmierci Jenny. Oliver Barret IV nie potrafi pokochać żadnej kobiety. Czy spotkana przypadkiem tajemnicza nieznajoma pomoże mu wydobyć się z koszmaru samotności?

Opowieść Olivera, której wartka akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, Kalifornii, Bostonie i Hongkongu, przypomina trzymającą w napięciu powieść sensacyjną i jednocześnie przekracza granice popularnej literatury, dotykając, w twórczy sposób, trzech odwiecznych tematów: miłości, samotności i śmierci.

Niezła.

Doktorzy - Erich Segal

Kolejna błyskotliwa książka Segala, autora Love Story, bestselleru znanego również z filmu. Bohaterami są młodzi ludzie z Harwardzkiej Szkoły Medycznej, zafascynowani medycyną i wykonywanym zawodem. Poznajemy ich powikłane losy na tle amerykańskiej rzeczywistości. Wraz z nimi musimy odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wyborów moralnych. Główni bohaterowie są biali, z jednym wyjątkiem, i w większości, z wyjątkiem pięciu kobiet, są mężczyznami. Niektórzy są wybitni, inni to geniusze na krawędzi szaleństwa. Żyją bardzo intensywnie, kochają, szukają swojej życiowej drogi.

Świetna!

Love Story - Erich Segal

Bezpretensjonalna opowieść o związku studenta Harvardu - Oliviera Baretta IV i studentki Radcliffe - Jenny Cavilleri. On pochodził z bogatej rodziny, ona była biedna. On kochał sport, ona książki. Połączyło ich wielkie uczucie...
Love story to współczesny mit o idealnej miłości. Zarówno książka, jak i film, w którym znakomite role zagrali Ali MacGraw i Ryan O'Neal, niezmiennie cieszą się popularnością na całym świecie.

Doskonała.

Akty wiary - Erich Segal

Historia trójki młodych ludzi, ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast: Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, o zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.
Tim Hogan - porzucony przez ojca, wychowywany przez ciotkę, odnajdzie swój dom w Kościele. Pomimo przyjętych święceń kapłańskich nie będzie w stanie uchronić się przed wielką namiętnością, która rozpali jego duszę. Dan Luria - syn powszechnie szanowanego rabina - zamiast iść w ślady ojca i objąć duchowe przewodnictwo gminy ortodoksyjnych nowojorskich Żydów, złamie jego serce i nie otrzyma przebaczenia. Deborah Luria - wychowywana w pokorze, w imię zakazanej miłości przeciwstawi się rodzinie, wybierając własną drogę do Boga.

Świetna! Polecam

Absolwenci - Erich Segal

Panoramiczna saga o życiu pięciu niezwykłych abolwentów Harvardu: Danny'ego Rossiego - geniusza muzycznego, Teda Lambrosa - ubogiego, lecz bardzo ambitnego syna greckiego imigranta, Jasona Gilberta - bogatego młodzieńca, który urodził się po to, by odnosić same sukcesy, George'a Kellera - uchodźcy z komunistycznych Węgier, nie znającego języka angielskiego i pragnącego najwyższych stanowisk w Białym Domu, oraz Andrew Eliota - dziedzica arystokratycznego rodu, uparcie poszukującego własnej tożsamości. Pasjonująca opowieść Segala to portret całego pokolenia Amerykanów.

Niezła.

Upoważnienie do szczęścia - Katarzyna Grochola

Prawo zarówno do szczęścia, jak i do miłości mamy wszyscy, każde stworzenie bez wyjątku. Nie wszyscy jednak potrafimy, po nie sięgnąć, nie wszyscy jesteśmy gotowi je przyjąć, nawet kiedy same pchają się nam w ręce, wręcz stają na progu. Bo zajmuje nas akurat coś innego ogromnie ważnego - jakaś kariera, jakieś ambicje, miraże jakieś - i wygląda na to, że zapomnieliśmy, co w życiu jest naprawdę ważne. Katarzyna Grochola nam o tym przypomina. I o tym, że nie potrzebujemy niczyjego przyzwolenia, by być szczęśliwymi.

Świetne opowiadania.

Podanie o miłość - Katarzyna Grochola

Autorka prowadzi nas przez świat uczuć skomplikowanych, rozmijających się, niespełnionych, zawsze jednak ożywionych wiarą i nadzieją. Świat nie jest taki zły; nawet w tragedii jest wymiar, który nadaje jej sens. To, co zwykliśmy traktować jak przedmiot powszedni - wieczne pióro, blaszka do buta, kartka papieru - nabiera wymiaru metafizycznego, a prostocie bliżej do dobra niż inteligencji do mądrości. Trudno się oprzeć takiej dawce emocji. Przesłanie jest proste: ludzie są dobrzy, tylko czasem im się coś myli.

Świetny zbiór opowiadań.

Ja wam pokażę! - Katarzyna Grochola

Po wszystkich zawirowaniach sercowych (i finansowych) Judyta jest szczęśliwa. Książę na białym koniu, przebrany za socjologa w starym oplu, zakochał się, oświadczył i wyjeżdża do Stanów. Tosia odgraża się, że zda maturę. Ale w życiu Judyty pojawia się ktoś, kto wie lepiej, co będzie dla niej dobre. Czy wystarczy jej niezależności i uporu, by odnaleźć w końcu własną drogę? Trzecia część przygód Judyty – kobiety pełnej energii, temperamentu i (poza chwilami zwątpienia) humoru -- z pewnością ucieszy nie tylko wielbicielki Nigdy w życiu! i Serca na temblaku. To ciepła i zabawna opowieść o tym, że nawet gdy na niebie nie ma ani jednej chmurki, trzeba być gotowym na niespodzianki, wobec których zdrowy rozsądek bywa bezradny...

Dobra, lekka, przyjemna.

Serce na temblaku - Katarzyna Grochola

Ciąg dalszy przygód Judyty. Po życiowych zawirowaniach, opisanych przez Katarzynę Grocholę w powieści Nigdy w życiu, jej bohaterka znalazła swego księcia z bajki – Adama, u boku którego wraz z dorastającą córką Tosią wiedzie spokojne życie w domku pod Warszawą. Judyta nie byłaby jednak Judytą, czyli stuprocentową kobietą, gdyby nie dopadały jej od czasu do czasu rozliczne wątpliwości, niewielkie kompleksy i całkiem nieduże zazdrości. Perypetii więc nie koniec… Grochola każe swoim bohaterkom walczyć o uczucia, uczy tolerancji, bawiąc się jednocześnie ich chorobliwą podejrzliwością z jednej strony i naiwnością z drugiej.

Świetny ciąg dalszy.

Nigdy w życiu! - Katarzyna Grochola

Judyta kończy trzydzieści siedem lat, ze złością wspomina mężczyznę, który ją porzucił i nieuleczalnie marzy o wielkim uczuciu. Sama buduje dom na wsi i sama wychowuje nastoletnią Tosię. Udziela porad w piśmie kobiecym i nie zarabia tak dobrze jak Bridget Jones ani nie czuje się jak ona kobietą sukcesu. Nie wstydzi się swoich słabości i kompleksów, ma poczucie humoru, a po każdym kryzysie wybucha w niej nowa bomba energii.

Postanowiłam spisać książki przeczytane dawno, jeszcze przed blogowym czasem.

Nigdy w życiu... świetna, lekka, śmieszna i przyjemna. Bez mrugnięcia okiem polecam ją wszystkim. Jest to też pewniak dla ludzi, którzy nie czytają zbyt wiele. Mało kto jest w stanie się jej oprzeć.

środa, 17 marca 2010

Karuzela uczuć - Jodi Picoult

Przez osiemnaście lat rodziny Harte`ów i Goldów mieszkały po sąsiedzku, dzieląc ze sobą wszystkie radości i smutki życia. Ich dzieci były nierozłączne od kołyski; Chris i Emily wychowywali się razem, a więź między nimi stawała się coraz silniejsza. Może nawet zbyt silna... Kiedy nocną ciszę w obu domach rozdarł dzwonek telefonu, nikt nie mógł pojąć straszliwej prawdy. Emily zmarła od kuli rewolwerowej, a ranny w głowę Chris trafił do szpitala. O tym, czy to było samobójstwo czy morderstwo, ma zdecydować sąd, ale nic nie przywróci dawnej przyjaźni między rodzicami obojga nastolatków.

Jodi trzyma poziom... dobra książka. Przeczytana błyskawicznie co w moim przypadku oznacza zarwanie nocy.
Ponoć powstał film na podstawie tej książki. Chętnie zobaczę. Serdecznie polecam

czwartek, 11 marca 2010

Obca, tom 1 - Diana Gabaldon

Miłość silniejsza niż czas
Akcja tej sugestywnej powieści, pełnej zwrotów i zaskakujących zdarzeń, rozpoczyna się w roku 1945. Claire Randall, jeszcze niedawno wojenna pielęgniarka, spędza wakacje w Szkocji. Dotknąwszy starego kamienia, nieoczekiwanie... przenosi się w przeszłość. Trafia w niespokojne czasy, znaczone wojną domową, przesądami i szaleństwem czarów. Nie ma pojęcia, jak odnaleźć się w roku 1743. I nie wie, że w nowym i niezrozumiałym świecie czeka miłość jej życia: Jamie, z którym los połączy ją na dobre i na złe.
Portret wspaniałej, silnej kobiety, niezapomniana love story i kapitalnie odmalowana rzeczywistość zachwyci miłośników przygód, romansów i powieści historycznych. Nic dziwnego, że książki Diany Gabaldon przetłumaczono na 19 języków i wydano w 23 krajach!!

Dawno już nic mnie tak nie wciągnęło. Książka przeczytana błyskawicznie. Załamała mnie informacja, że paczka z tomem drugim i kolejnymi... przyjdzie dopiero jutro. Nie chcę zaczynać czegoś innego, chcę wrócić do Szkocji... teraz!! już!!

Pieśń ognia i lodu 1. Gra o tron - George R.R. Martin

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy oraz starzy bogowie. Co prawda zbuntowani władcy pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, ale tyranowi udało się zbiec; śmierć dosięgła go dopiero z ręki gwardzisty.

Niezły grubasek, 773 strony. Czytałam ją rekordowo długo, ale to przez małą czcionkę, oczy szybko się męczyły... a kłopoty tradycyjnie nie pomagały. Koniec końców książka dobra... w kolejce czekają kolejne tomy. Tymczasem musiałam przeczytać coś "chudszego".

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...