poniedziałek, 28 stycznia 2008

Księżniczka - Andrzej Pilipiuk

Wampir wytwarza wokół siebie specyficzną atmosferę. Coś subtelniejszego niż zapach, co łowca wampirów wyczuwa szóstym zmysłem, zmysłem polowania. Ten zmysł sprowadził do Krakowa aż dwóch łowców.

Monika polubiła szkołę. Wśród koleżanek wzbudza sympatię, ale szepczą, nazywają ją Księżniczką; jest taka od nich różna. Widać, że ze Stanisławą i Katarzyną łączy ją jakieś porozumienie.
Czy można otrzymać złoto innym sposobem niż przez alchemię, naukę doskonałych? Można. Cena jest jednak wysoka. Mistrz Sędziwój ją zna, zna tajemnicę Bractwa Drugiej Drogi. Czy będzie musiał rozstać się z ukochanym miastem?
A inspektor policji ma trudny orzech do zgryzienia. Martwy człowiek, przyszpilony do podłogi szpadą, ślady trucizn, rękawica... Jakby tego było mało, co i raz pojawiają się kolejne trupy, odcięte dłonie, połamane japońskie miecze ze sklepu z pamiątkami... I praktykant - mądrala, wymiotujący nawet na widok mumii.
Zadanie inspektora: jak połączyć to wszystko w sensowną historię?
(źródło: wp.pl)

Zaczęłam już czytać ostatni tom - Dziedziczki, jednak z oczywistych powodów robię sobie przerwę i ze smakiem czytam Insygnia śmierci... nie zamierzam się spieszyć... już mi smutno, że to ostatni tom opowieści o Harrym.

niedziela, 27 stycznia 2008

Gdzie byłam, co oglądałam

298 stron Księżniczki czytam już tydzień... mam coś na swoje usprawiedliwienie...

Byłam gdzieś... można o tym przeczytać tutaj.
Oglądałam coś (12 odcinków)... można o tym przeczytać tutaj.

Dzisiaj skończę Księżniczkę ponieważ...:

idzie do mnie paczka z merlina... będzie jutro a w niej:
- Harry Potter i Insygnia Śmierci, Joanne K. Rowling
- Pan Lodowego Ogrodu - tom drugi, Jarosław Grzędowicz
- Czarownice z Salem Falls, Jodi Picoult

wtorek, 22 stycznia 2008

Harry Potter - oczekiwanie

Insygnia Śmierci będą dostępne w księgarniach od północy 25/26 stycznia 2008 roku.

Przygotowania do premiery w Polsce trwają już od kilku tygodni. W samej tylko Warszawie w nocy z piątku na sobotę otwartych będzie 31 księgarń. Największe atrakcje czekają na fanów w salonach Empik. Przy ulicy Marszałkowskiej pojawią się między innymi bohaterowie książek o Harrym: Elastor Moody i Rubens Hagrid.

Polska edycja będzie liczyć 784 stron! To druga objętościowo największa książka po "Zakonie Feniksa", który liczy 960!

Napięcie rośnie... tak długo już czekamy... Już za chwileczkę... już za momencik... Jest tylko jeden mały zgrzyt... to już ostatni tom... i na co będziemy czekać? I w sumie nie wiem... cieszyć się czy smucić.

niedziela, 20 stycznia 2008

Kuzynki - Andrzej Pilipiuk

Kim są "Kuzynki"? Katarzyna to 20-letnia agentka CBŚ i spec od informatyki. Zainspirowana legendą o nieśmiertelnej kuzynce, zaczyna jej szukać. Znajduje w Krakowie, gdzie Stanisława pojawia się w celu przedłużenia swego życia...kolejną dawką tynktury. Wkrótce duet zmienia się w tercet. Kuzynki zyskują potężną sojuszniczkę - uratowaną przez polskich żołnierzy serbską księżniczkę, Monikę, wampirzycę zresztą. "Kuzynki" to produkt wolny od Wędrowycza, ale jak widać, niepozbawiony spraw nie z tej Ziemi. Także przyziemnych smaczków, np. przepisu na domowe piwo.

Pierwsza część trylogii. Przyjemna książka. Nie powalająca, ale czasem trzeba przeczytać coś luźniejszego... zamierzam przeczytać kolejne dwa tomy.

piątek, 18 stycznia 2008

Książki w okazyjnej cenie!!

W księgarni www.Merlin.pl są spore przeceny. Już za 8 zł można kupić niezłe książki... ba nawet za 4 zł.

Udało mi się wybrać 7 książek za łączną cenę 65 zł. Niektóre z nich długo czekały w "przechowalni"... w nadziei na lepszą ceną... i oto ona :)

Warto więc tam zajrzeć!!

Moja lista zakupów:

 • Chłopiec w pasiastej piżamie - John Boyne
 • Długa droga w dół - Nick Hornby
 • Jeżynowe wino - Joanne Harris
 • Książę - Federico Andahazi
 • Moja droga B - Krystyna Janda
 • Niepamięć - Josephine Hart
 • Po słowiczej podłodze - Lian Hearn

I to byłoby na tyle jeśli chodzi o wstrzemięźliwość zakupoholiczki książkowej... ale jak tu nie skorzystać z okazji.

wtorek, 15 stycznia 2008

Gringo wśród Dzikich Plemion - Wojciech Cejrowski

Jest to książka przygodowa i podróżnicza. Mądra, a jednocześnie pełna humoru. Sprawia, że Czytelnik zaczyna się głośno śmiać. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata. Wojciech Cejrowski zabierze Państwa na wyprawę do ostatnich dzikich plemion. (z okładki)

"... Widzisz, gringo, dla mnie szczęście jest wtedy, gdy mogę sobie wisieć w hamaku i nic nie robić. Im dłużej, tym lepiej. Nic nie boli, nie nagli, nic nie czeka. Nikt nie woła. Brzuch nie burczy, że chce jeść; żona nie burczy, że chce, żeby jej coś zrobić. Moje szczęście to ta spokojna chwila, która właśnie trwa: nikt i nic niczego ode mnie nie chce, nie trzeba się wysilać, martwić, nigdzie iść.
- Wy Biali - dodał po chwili namysłu - znajdujecie swoje szczęście w ruchu, a my w bezruchu. Wy ciągle musicie coś zmieniać, porządkować, ulepszać, a my poszukujemy stanu ukojenia... I kiedy go znajdziemy, to wolimy się nie poruszać, żeby czegoś nie zepsuć...
- Dla ciebie, gringo, ten mój hamak jest pełen nudy. Dla mnie to raj na ziemi..." (str. 64)

"... Mój czas mija. Robi to na różne sposoby: goni, ucieka, przelatuje jak z bicza trzasł, albo zwyczajnie płynie i przecieka mi między palcami. Ale nigdy się nie zatrzymuje! Kiedy mówię, że czas stanął w miejscu, mam namyśli coś zupełnie innego.
Ich (indiański) czas - jest obecny - to wszystko. Nie rusza się w sposób spektakularny. Najczęściej trwa okręcony ciasną pętlą wokół miejsca, w którym akurat przebywają. Senny, jak syta anakonda zwinięta na gałęzi teraźniejszości - każda pętla to jedna chwila. Jego ruchy są tak powolne, że mało kto je zauważa i pewnie dlatego nikt nie zwraca na niego uwagi. Kazać Indianinowi gonić czas, to tak jakby komuś kazać gonić przesuwającą się płytę kontynentalną..." (str. 68)

Świetna książka, nie tylko dla miłośników egzotycznych wypraw. Pełna humoru, ciekawych opowieści i informacji, których "normalny" człowiek nie posiada. Aż żal, że tylko 300 stron. A przy okazji pięknie wydana, na kredowym papierze, wyraźną czcionką, zilustrowana bajecznie kolorowymi zdjęciami. Fajnie, że na przeczytanie czeka jeszcze Rio Anakonda.

Serdecznie polecam.

sobota, 12 stycznia 2008

Sprężyna - Małgorzata Musierowicz

18 tom Jeżycyjady.

Prawdopodobnie jesienią tego roku ukaże się kolejny 18. tom Jeżycjady. Małgorzata Musierowicz jeszcze nie ukończyła pisania książki, ale już wiadomo jak wyglądać będzie zaprojektowana przez Autorkę okładka "Sprężyny". Już jesienią 2006 roku, udzielając wywiadu "Dziennikowi" na temat swojej ostatniej książki "Czarna polewka", Musierowicz wspominała o "Sprężynie": Mam juz plan akcji i część pierwszego rozdziału.
Miłośnikom Jeżycjady pozostaje cierpliwie czekać.
żródło: www.ksiazka.net.pl opr. EM, KaHa

Prawdopodobnie gotowe są już pierwsze rozdziały powieści, ale autorka nie chce zdradzać żadnych szczegółów. W najlepszym wypadku książka trafi do rąk czytelników w październiku, ale możliwe, że zostanie wydana dopiero w grudniu. Wydawnictwo zastrzega się, że wszystko zależy od samej Małgorzaty Musierowicz, która Kalamburką pracowała niemal trzy lata, a premiera była przekładana kilkakrotnie. Wydawnictwo Akapit Press nie wyklucza, że książka ukaże się jesienią tego roku.
źródło:
www.i-ksiazka.pl

Nie mogę się już doczekać :)

czwartek, 10 stycznia 2008

Zakochany duch - Jonathan Carroll

Czy człowiek może przeżyć swoją śmierć? Ben Gould nie od razu zrozumiał, że jako jeden z nielicznych tego dokonał. W niebie też zdarzają się awarie... Zanim przyzna, że ten fakt jest dla ludzi szansą na duchowy rozwój, będzie musiał sobie poradzić z niebezpiecznym włóczęgą, Aniołem Śmierci i bolidem Formuły 1. Na szczęście może liczyć na pomoc ludzi i zwierząt, które go kochają... Czy zakochany duch jest jednym z kilku jego sprzymierzeńców czy wrogiem?

Kolejna świetna książka Janathana. Możliwe, że nie jestem całkiem obiektywna... od dawna jest dla mnie numerem JEDEN. W zasadzie poza małymi wyjątkami (Muzeum psów - może powinnam do tego wrócić) wszystkie jego powieści i opowiadania podobają mi się bardzo. Zawsze podczas lektury jego książek zastanawiam się jakie ten człowiek musi mieć sny... zachwyca wyobraźnią. "Normalny" (przeciętny) człowiek nie wpada na takie pomysły.

Szczerze polecam... choć zdaję sobie sprawę, że to książka nie dla każdego.

sobota, 5 stycznia 2008

Kelnerka - Melissa Nathan

Katie Simmonds jest dziewczyną ambitną, ale po ukończeniu psychologii na Oksfordzie ciągle nie ma pomysłu na życie. Raz pragnie zostać nauczycielką, innnym razem reżyserem, jeszcze innym wychowawcą. Wynajmuje pokój w mieszkaniu Jona, początkującego pisarza, z którym się przyjaźni i który pisze dla niej ciągle nowe CV i listy motywacyjne. W jej planach na przyszłość praca w charakterze kelnerki nie figuruje, choć właśnie tak musi zarabiać na życie. Wraz z przyjaciółką Sukie, z zawodu aktorką teatralną, bez angażu, pracują w londyńskiej kawiarni koło dworca, kiepsko opłacane, mając za szefa tępego gbura. Klientów traktują obcesowo, ale w sposób nie pozbawiony specyficznego humoru.

Lekka i przyjemna książka. Mimo przewidywalnego zakończenia bardzo mnie wciągnęła. Dawno nie zdażyło mi się czytać do trzeciej w nocy... a tym razem tak było... dwie noce pod rząd. Może to zasługa dość dużej wyraźnej czcionki, która nie męczy oczu... a może dość ciekawa fabuła pisana dowcipnym i lekkim (nie znaczy głupawym) językiem. Dobrze się bawiłam i nie żal mi ani jednej minuty nieprzespanych nocy. Polecam.

wtorek, 1 stycznia 2008

Herbaciarnia pod Morwami - Sharon Owens

Ciastka, które piecze Daniel, są dużo lepsze niż jego małżeństwo z Penny. Daniel realizuje się w kuchni, a Penny marzy, żeby wreszcie w jej życiu coś się wydarzyło. Oboje prowadzą niewielką herbaciarnię w Belfaście, znaną z doskonałych deserów. Te najlepsze w Irlandii słodycze przyciągają okolicznych mieszkańców: niespełnioną artystkę, która pisuje miłosne listy do Nicolasa Cage’a, zdradzaną żonę, która walczy z nadwagą i chce się zemścić na mężu, samotną kobietę poszukującą swego ukochanego sprzed dwudziestu lat. Autorka opowiada o sercowych rozterkach bohaterów i zawiłych historiach ich życia z wyczuciem, delikatnością i humorem, które rozgrzewają lepiej niż filiżanka herbaty. (wp.pl)

Irlandzka codzienność. Dobry kawałek Irlandii na talerzyku ze słodyczami podawanymi do gorącej herbaty gdzieś w Belfaście. Losy bohaterów przewijających się przez herbaciarnię są zwyczajne, ale jakże odmienne od siebie i wypełnione szarą codziennością irlandzkiej ulicy. Talent autorki prowadzi nas przez świetnie wyreżyserowaną powieść, perełkę prozy po raz pierwszy przetłumaczoną na język polski. (Adam Zielonacki merlin.pl)

Idealna książka na pierwszy dzień Nowego Roku. Miła, ciepła, optymistyczna mimo przykrych, życiowych wypadków. To niezła książka, której ostatnie zdanie brzmi:

"Odtąd żyli wszyscy długo i szczęśliwie."

Czego Wam i sobie życzę.

Podsumowanie książkowe

Bardzo żałuję, że nie prowadziłam swoich blogów sumiennie przez cały rok, wiedziałabym wtedy dokładnie jakie książki i ile przeczytałam w całym roku. Niestety nie robiłam tego i teraz nie wiem. Przypomniałam sobie tylko część, zamieszczę listę poniżej... może doznam nagłego olśnienia i będę mogła ją uzupełnić.

Jednym z moich postanowień noworocznych będzie systematyczne prowadzenie tego bloga aby za rok nie było kłopotów z podsumowaniem ilości przeczytanych książek.

Przeczytane w 2007 roku (kolejność przypadkowa):

 1. Dym i lustra - Neil Gaiman
 2. Amerykańscy bogowie - Neil Gaiman
 3. Nigdziebądź - Neil Gaiman
 4. Koralina - Neil Gaiman
 5. Pałac kobiet - Pearl S. Buck
 6. Historyk - Elizabeth Kostova
 7. Trzynasta opowieść - Diane Setterfield
 8. Kwiat śniegu i sekretny wachlarz - Lisa See
 9. Ominąć Paryż - Małgorzata Warda
 10. Przyjaciele - Marta Madera
 11. Kruchość porcelany - Monika Sawicka
 12. Straszne historie o otyłości i pożądaniu - Anna Fryczkowska
 13. Chłopaki Anansiego - Neil Gaiman
 14. Przyjaźń przerwana - E. L. Voynich
 15. Jesień cudów - Jodi Picoult
 16. Ddziesiąty krąg - Jodi Picoult
 17. Jeździec miedziany - Paullina Simons
 18. Tatiana i Aleksander - Paullina Simons
 19. Ogród letni - Paullina Simons
 20. Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz
 21. Miłość Peonii - Lisa See
 22. Moje ewangelie - Eric-Emmanuel Schmitt
 23. Kiedy byłem dziełem sztuki - Eric-Emmanuel Schmitt
 24. Lepszy świat - Ewa Zaraska
 25. Rzeczy ulotne - Neil Gaiman
 26. Gwiezdny pył - Neil Gaiman
 27. Szczęście za progiem - Manuela Kalicka

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...